Themes - Twenty Twenty-One - en to tr translation catalogue (144 entries)

note: Description of the theme
en: Twenty Twenty-One is a blank canvas for your ideas and it makes the block editor your best brush. With new block patterns, which allow you to create a beautiful layout in a matter of seconds, this theme’s soft colors and eye-catching — yet timeless — design will let your work shine. Take it for a spin! See how Twenty Twenty-One elevates your portfolio, business website, or personal blog.
tr: Yirmi Yirmibir fikirleriniz için boş bir tuval ve blok düzenleyiciyi de en iyi fırçanız olarak sunuyor. Yeni blok desenleri ile saniyeler içinde harikulade düzenler oluşturabilirsiniz. Temanın yumuşak renkleri ve göz alıcı —zamandan bağımsız— tasarımı işlerinizin ışıldamasını sağlayacak. Bir tur atıp deneyin! Portföyünüzü, kurumsal web sitenizi ya da kişisel blogunuzun Yirmi Yirmibir tarafından göklere çıkarılmasına şahit olun.

note: Theme Name of the theme
en: Twenty Twenty-One
tr: Yirmi Yirmibir

en: Older <span class="nav-short">posts</span>
tr: Daha eski <span class="nav-short">yazılar</span>

en: Newer <span class="nav-short">posts</span>
tr: Daha yeni <span class="nav-short">yazılar</span>

note: translators: %s: Twenty Twenty-One support article URL.
en: Dark Mode is a device setting. If a visitor to your site requests it, your site will be shown with a dark background and light text. <a href="%s">Learn more about Dark Mode.</a>
tr: Koyu mod bir cihaz ayarıdır. Eğer sitenizin bir ziyaretçisi bu yönde talepte bulunursa koyu renk arka plan ve açık renk metin gösterilir. <a href="%s">Koyu mod hakkında daha fazlasını öğrenin.</a>

en: This website uses LocalStorage to save the setting when Dark Mode support is turned on or off.<br> LocalStorage is necessary for the setting to work and is only used when a user clicks on the Dark Mode button.<br> No data is saved in the database or transferred.
tr: Bu site koyu renk modu desteği için açık ya da kapalı tercihinizi LocalStorage (YerelDepolama) kullanarak saklamaktadır.<br> LocalStorage bu ayarın çalışması için gereklidir ve sadece kullanıcı Koyu renk düğmesine bastığında kullanılır.<br> Veritabanında hiç bir bilgi kaydedilmez ya da transfer edilmez.

en: Suggested text:
tr: Önerilen metin:

en: Twenty Twenty-One uses LocalStorage when Dark Mode support is enabled.
tr: Yirmi Yirmibir koyu renk desteği etkinleştirildiğinde LocalStorage kullanır.

en: Dark Mode support
tr: Koyu renk desteği

en: Learn more about Dark Mode.
tr: Koyu renk hakkında daha fazlasını öğrenin.

en: To access the Dark Mode settings, select a light background color.
tr: Koyu renk ayarlarına ulaşmak için bir açık arka plan rengi seçin.

en: Colors & Dark Mode
tr: Renkler ve koyu mod

[ctx: Label for sticky posts]
en: Featured post
tr: Öne çıkarılmış yazı

[ctx: Post password form]
en: Submit
tr: Gönder

[ctx: Post password form]
en: Password
tr: Parola

[ctx: Added to posts and pages that are missing titles]
en: Untitled
tr: Başlıksız

[ctx: Block pattern sample content]
en: Cambridge, MA, 02139
tr: Ataköy, İST, 34851

[ctx: Block pattern sample content]
en: 123 Main Street
tr: 123 Ana cadde

[ctx: Block pattern sample content]
en: example@example.com
tr: ornek@ornek.com

[ctx: Customizer control]
en: Background color
tr: Arka plan rengi

note: translators: %s: WordPress Version.
en: This theme requires WordPress 5.3 or newer. You are running version %s. Please upgrade.
tr: Bu tema WordPress 5.3 ya da daha üst sürümünü gerektirir. Şu an %s sürümünü kullanmaktasınız. Lütfen güncelleyin.

note: translators: %: Page number.
en: Page %
tr: Sayfa %

en: Leave a comment
tr: Yorum Gönderin

[ctx: Comments title]
note: translators: %s: Comment count number.
en: %s comment | %s comments
tr[0]: %s yorum
tr[1]: %s yorum

en: 1 comment
tr: 1 yorum

en: Off
tr: Kapalı

note: translators: %s: On/Off
en: Dark Mode: %s
tr: Koyu mod: %s

en: This content is password protected. Please enter a password to view.
tr: Bu içerik parola korumalıdır. Görüntülemek için lütfen bir parolanızı girin.

en: Open menu
tr: Menüyü aç

en: &#8220;Reading&#8221; by Berthe Morisot
tr: &#8220;Okuma&#8221;, Berthe Morisot

en: &#8220;Self portrait&#8221; by Berthe Morisot
tr: &#8220;Kendi portresi&#8221;, Berthe Morisot

en: &#8220;Daffodils&#8221; by Berthe Morisot
tr: &#8220;Nergis&#8221;, Berthe Morisot

en: &#8220;Roses Trémières&#8221; by Berthe Morisot
tr: &#8220;Gülhatmi&#8221;, Berthe Morisot

[ctx: Post password form]
en: Enter
tr: Giriş

[ctx: Theme starter content]
en: Check out the Support Forums
tr: Destek forumlarına göz atın

[ctx: Theme starter content]
en: Read the Theme Documentation
tr: Tema belgelerini okuyun

[ctx: Theme starter content]
en: Need help?
tr: Yardıma mı ihtiyacınız var?

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One also includes an overlap style for column blocks. With a Columns block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Choose the "Overlap" block style to try it out.
tr: Yirmi Yirmibir ayrıca sütun bloklar için üst üste geçen bir stil barındırıyor. Sütun blokları seçiliyken, düzenleyici kenar çubuğundaki "Stiller" panelini açın. "Üst üste bindir" blok stilini seçerek deneyin.

[ctx: Theme starter content]
en: Overlap columns
tr: Sütunları üst üste bindir

[ctx: Theme starter content]
en: Twenty Twenty-One includes stylish borders for your content. With an Image block selected, open the "Styles" panel within the Editor sidebar. Select the "Frame" block style to activate it.
tr: Yirmi Yirmibir içeriğiniz için şık kenarlıklar içerir. Bir görsel bloğu seçiliyken düzenleyici kenar çubuğundaji "Stiller" panelini açın. Etkinleştirmek için "Çerçeve" blok stilini seçin.

[ctx: Theme starter content]
en: Frame your images
tr: Görsellerinizi çerçeveleyin

[ctx: Theme starter content]
en: Block patterns are pre-designed groups of blocks. To add one, select the Add Block button [+] in the toolbar at the top of the editor. Switch to the Patterns tab underneath the search bar, and choose a pattern.
tr: Blok desenleri önceden tasarlanmış blok gruplarıdır. Bir tane eklemek için düzenleyicinin en üstünde yer alan [+] Blok ekleme tuşuna basın. Arama çubuğunun hemen altındaki Desenler sekmesine geçin ve bir desen seçin.

[ctx: Theme starter content]
en: Add block patterns
tr: Blok desenleri ekleyin

[ctx: Theme starter content]
en: Create your website with blocks
tr: Web sitenizi bloklar ile oluşturun

en: Reading
tr: Okuma

en: Young Woman in Mauve
tr: Eflatunlar içinde genç kadın

en: The Garden at Bougival
tr: Bougival'daki bahçe

en: In the Bois de Boulogne
tr: Bois de Baoulogne'de

en: Villa with Orange Trees, Nice
tr: Portakal ağaçları ile villa, Nice

en: Roses Trémières
tr: Gülhatmiler

en: &#8220;Villa with Orange Trees, Nice&#8221; by Berthe Morisot
tr: &#8220;Portakal ağaçları ile villa, Nice&#8221;, Berthe Morisot

en: Beautiful gardens painted by Berthe Morisot in the late 1800s
tr: Berthe Morisot tarafından 1800'lerde resmedilmiş harikulade bahçeler

en: &#8220;The Garden at Bougival&#8221; by Berthe Morisot
tr: &#8220;Bougival'daki bahçe&#8221;, Berthe Morisot

en: &#8220;Young Woman in Mauve&#8221; by Berthe Morisot
tr: &#8220;Eflatunlar içinde genç kadın&#8221;, Berthe Morisot

en: &#8220;In the Bois de Boulogne&#8221; by Berthe Morisot
tr: &#8220;Bois de Baoulogne'de&#8221;, Berthe Morisot

en: Berthe Morisot<br>(French, 1841-1895)
tr: Berthe Morisot<br>(Fransız, 1841-1895)

en: Playing in the Sand
tr: Kumlarda oyun

en: &#8220;Playing in the Sand&#8221; by Berthe Morisot
tr: &#8220;Kumlarda oyun&#8221;, Berthe Morisot

note: translators: %s: Parent post.
en: Published in %s
tr: %s altında yayımlanmış

en: Summary
tr: Özet

en: Excerpt Settings
tr: Özet ayarları

en: Thick
tr: Kalın

en: On Archive Pages, posts show:
tr: Arşiv sayfalarında, gönderiler:

note: translators: %s: Author name.
en: View all of %s's posts.
tr: %s yazarına ait tüm yazıları görüntüle.

note: translators: %s: Author name.
en: By %s
tr: %s tarafından

en: It seems we can&rsquo;t find what you&rsquo;re looking for. Perhaps searching can help.
tr: Görünüşe göre aradığınız şeyi bulamıyoruz. Belki de arama yardımcı olabilir.

en: Sorry, but nothing matched your search terms. Please try again with some different keywords.
tr: Üzgünüz, ancak arama terimlerinizle hiçbir şey eşleşmedi. Lütfen farklı anahtar kelimelerle tekrar deneyin.

note: translators: %s: Link to WP admin new post page.
en: Ready to publish your first post? <a href="%s">Get started here</a>.
tr: İlk yazınızı yayınlamaya hazır mısınız? <a href="%s">Buradan başlayın</a>.

en: Previous post
tr: Önceki yazı

en: Next post
tr: Sonraki yazı

note: translators: %s: Parent post link.
en: <span class="meta-nav">Published in</span><span class="post-title">%s</span>
tr: <span class="post-title">%s</span> <span class="meta-nav">altında yayımlanmış</span>

[ctx: submit button]
en: Search
tr: Ara

en: Search&hellip;
tr: Arama&hellip;

note: translators: %d: The number of search results.
en: We found %d result for your search. | We found %d results for your search.
tr[0]: Aramanız sonucu %d sonuç bulduk.
tr[1]: Aramanız sonucu %d sonuç bulduk.

note: translators: %s: Search term.
en: Results for "%s"
tr: "%s" için arama sonuçları

note: translators: %s: List of tags.
en: Tagged %s
tr: %s ile etiketlenmiş

note: translators: %s: List of categories.
en: Categorized as %s
tr: %s olarak sınıflandırılmış

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Edit %s
tr: %s yazısını düzenle

note: translators: %s: Post title. Only visible to screen readers.
en: Continue reading %s
tr: Okumaya devam et %s

en: Dividers
tr: Ayırıcılar

en: Frame
tr: Çerçeve

en: Borders
tr: Kenarlıklar

en: Overlap
tr: Üst üste gelme

[ctx: Block pattern description]
en: A block with 3 columns that display contact information and social media links.
tr: İletişim bilgilerini ve sosyal medya bağlantılarını gösteren 3 sütunlu bir blok.

en: Contact information
tr: İletişim bilgileri

[ctx: Block pattern description]
en: A list of projects with thumbnail images.
tr: Küçük resim resimler ile projelerin bir listesi.

en: Portfolio list
tr: Portföy listesi

[ctx: Block pattern description]
en: An overlapping columns block with two images and a text description.
tr: İki görsel ve bir metin açıklaması ile üst üste binen sütunlar bloğu.

en: Overlapping images and text
tr: Üst üste gelmiş görseller ve metin

[ctx: Block pattern description]
en: A media & text block with a big image on the left and a smaller one with bordered frame on the right.
tr: Solda büyük bir görsel ve sağda kenarlıklı daha küçük bir çerçeve ile ortam ve metin bloğu.

en: Two images showcase
tr: İki görselli vitrin

[ctx: Block pattern description]
en: Three images inside an overlapping columns block.
tr: İçinde üç görsel ile üst üste binen sütunlar bloğu.

en: Overlapping images
tr: Üst üste gelmiş görseller

[ctx: Block pattern description]
en: A Media & Text block with a big image on the left and a heading on the right. The heading is followed by a separator and a description paragraph.
tr: Sola büyük bir görsel ve sağda başlık ile bir ortam ve metin bloğu. Başlığı bir ayraç ve açıklama paragrafı takip eder.

en: Media and text article title
tr: Ortam ve metin makale başlığı

en: example@example.com
tr: ornek@ornek.com

en: Let&#8217;s Connect.
tr: Haydi bağlanalım.

[ctx: Block pattern description]
en: A huge text followed by social networks and email address links.
tr: Büyük bir metin, takip eden sosyal ağlar ve e-posta adresi bağlantıları.

en: Links area
tr: Bağlantılar alanı

en: A new portfolio default theme for WordPress
tr: WordPress için yeni bir portföy varsayılan tema

en: Large text
tr: Büyük metin

[ctx: Used before full size attachment link.]
en: Full size
tr: Tam boy

note: translators: %s: Publish date.
en: Published %s
tr: Yayım tarihi %s

en: Page
tr: Sayfa

en: Close
tr: Kilitle

en: Menu
tr: Menü

en: Primary menu
tr: Birincil menü

en: Skip to content
tr: İçeriğe geç

en: Add widgets here to appear in your footer.
tr: Alt alanda gözükmek üzere buraya bileşenler ekleyin.

en: Footer
tr: Dip

en: Red to purple
tr: Kırmızıdan mora

en: Purple to red
tr: Mordan kırmızıya

en: Yellow to red
tr: Sarıdan kırmızıya

en: Red to yellow
tr: Kırmızıdan sarıya

en: Yellow to green
tr: Sarıdan yeşile

en: Green to yellow
tr: Yeşilden sarıya

en: Yellow to purple
tr: Sarıdan mora

en: Purple to yellow
tr: Mordan sarıya

en: White
tr: Beyaz

en: Yellow
tr: Sarı

en: Orange
tr: Turuncu

en: Red
tr: Kırmızı

en: Purple
tr: Mor

en: Blue
tr: Mavi

en: Green
tr: Yeşil

en: Gray
tr: Gri

en: Dark gray
tr: Koyu gri

en: Black
tr: Siyah

en: Gigantic
tr: Devasa

en: Huge
tr: Kocaman

en: Extra large
tr: Ekstra büyük

en: Large
tr: Büyük

en: Small
tr: Küçük

en: Extra small
tr: Çok küçük

note: translators: %s: WordPress.
en: Proudly powered by %s.
tr: %s ile güçlendirilmiştir.

en: Secondary menu
tr: İkincil menü

en: Comments are closed.
tr: Yorumlar kapatıldı.

en: Newer comments
tr: Yeni yorumlar

en: Older comments
tr: Daha eski yorumlar

en: Full text
tr: Tüm metin

en: Display Site Title & Tagline
tr: Site başlığını ve sloganını göster

en: It looks like nothing was found at this location. Maybe try a search?
tr: Burada bir şey bulamadık. Bir de aramayı denemek ister misiniz?

en: Nothing here
tr: Burada bir şey yok

note: Author of the theme
en: the WordPress team
tr: WordPress ekibi
